Första matchen i Div. 4B. och då gällde hemma match mot Sköndals IK.
Spänning och viss nervositet kunde anas i omklädningsrummet inför match start,
(enligt spelarna var det vi ledare som såg mest nervösa ut......)
Väl på plan och matchen igång så startar vi ganska bra, känns jämt vi skapar även ett par hyfsade lägen, men efter ca tio min så tar Sköndals IK över spelet helt vi kommer in som tvåa i de flesta eller alla närkamperna och blir statister, vi låter Sköndal föra spelet och kommer inte alls rätt och efter ca 36min kommer även det logiska 0-1 målet i baken.
Vi går till halvtids vila med hängande huvuden och känner oss frustrerade.....
Efter ett bra snack i halvtid kommer vi ut som ett nytt lag, börjat skapa, vinna närkamper och där med få till målchanser, missar ett par innan Minna kan rulla in 1-1 (50min) efter snyggt förspel på högerkanten :) skönt, men aj, aj, aj bara 4min senare kommer Sköndal igenom på en snabb omställning och sätter 1-2, gick luften ur ?? NEJ !! vi kör på och skapar ytligare chanser och efter ca 70 min sätter vi ett vackert skott från 18m på halvvolley genom Erika, så skönt. Sista 20min böljar spelet fram och tillbaka men känns ändå som att vi har bra kontroll men får inte till något ytligare.
Känns ändå som en bra premiär, att komma tillbaks från två underlägen och även lyckas ändra matchbilden totalt efter paus känns skönt :)
Nya tag, ny vecka.